Mlatové cesty a povrchy

Mlatové povrchy a mlatové cesty se používají od středověku. Nejprve se využívaly v zámeckých zahradách a parcích, našly ale také využití i při výrobě cest. Parkdecor je revoluční materiál, který splňuje normy a jako jediný je vhodný pro využití nejen na pěších stezkách, ale unese i provoz obslužných vozidel s běžnou zátěží 7,5 tuny (v závislosti na podloží unese i více).

Mlatové povrchy vznikly nejprve na mlatech, kde se cepy mlátilo obilí. Bylo potřeba vytvořit povrch, který umožní snadný sběr obilí. Mechanické hutnění, které dalo tomuto povrchu vzniknout, později lidé aplikovali na pěší stezky a chodníky, později i na cesty pro povozy s koňmi. Dnes se využívají zejména v parcích a okrasných zahradách u zámků nebo jiných historických i soukromých sídel.

 

 

Kde lze použít mlatové povrchy

Standartní mlatové povrchy jsou určené především pro pěší, zejména kvůli malé odolnosti proti vrypu, smyku a erozi materiálu. Díky Parkdecoru však lze vytvořit mlatový povrch, který bez problémů snese i cyklisty, obslužnou techniku nebo třeba automobily. Má nosnost 7,5 tuny a proto vydrží opravdu mnoho. Mlatový povrch z Parkdecoru tedy lze použít v zámeckých zahradách, veřejných parcích, ale je oblíbený i pro cyklostezky, sportoviště, soukromé příjezdové cesty i parkoviště. Tento materiál navíc nepráší, což ocení zejména běžci, ale i cyklisti. Díky svým regeneračním vlastnostem na cyklostezkách nezanechává nerovnosti ani díry. V zimě navíc nezadržuje vodu, takže se při částečném tání nepoškodí a slouží proto po celý rok.

 

 

Vyberte si Vaší barvu pro svůj povrch

Žlutá

Žluté mlatové cesty neodmyslitelně patří k zámeckým zahradám. Doplňuje však i parky.

Objevte i vy kouzlo a romantický vzhled s optimistickou žlutou barvou.

Zjistit více

Červená

Červená barva je populární v zahradách a parcích, kde dodává celkovému vzhledu punc luxusu.

Pokud se rozhodnete pro červenou, můžete jí skvěle kombinovat s libovolnými barvami v okolí.

Zjistit více

Šedá

Šedý minerální povrch je prostě klasika. S Parkdecorem navíc získá vaše cesta velkou pevnost.

Mlatové povrchy v této barvě zná každý. Parkdecor však navíc nepráší.

Zjistit více

Antracit

Antracitová barva dodá vašim cestám moderní vzhled. Hodí se ke světlým obrubníkům.

Tmavý odstín cesty skvěle doplní jakýkoliv design zahrady a je proto univerzální.

Zjistit více

Bílá

Mlatové cesty v bílé barvě jsou dlouholetým snem každého zahradního designéra. 

Díky Parkdecoru se tento sen stává skutečností. Poznejte tuto žhavou novinku i vy.

Zjistit více

Nevýhody původních mlatových povrchů

Mlatové povrchy vypadají skvěle, pokud se jim dostává pravidelné údržby. Kromě namáhání při provozu na ně působí vlivy počasí a dochází k erozi materiálu. Při špatném postupu přípravy podloží navíc povrch nevydrží. Parkdecor tyto problémy dovede vyřešit.

 

 • Barevnost

Pokud potřebujete mlatový povrch konkrétní barvy, musíte najít nejen kamenolom, kde se tento materiál těží. Musíte se také ujistit, že materiál má správné složení, které je potřeba k odolnému mlatovému povrchu. Další problém nastane při údržbě, když tento kámen dojde. Najít podobný je často nereálné. Kámen navíc "stárne" a barvu postupně mění. Pokud zvažujete standardní mlatový povrch, připravte si několik tun materiálu do zásoby. S však Parkdecorem máte jistotu, že váš mlatový povrch bude barevně stálý a materiál pro údržbu vám dodáme vždy ve stejné kvalitě. Ostatně přesvědčit se o tom můžete na zámku Moritzburg, kde se natáčely Tři oříšky pro Popelku a kde je tento povrch již přes 20 let.

 

 • Údržba

Mlatové povrchy vyžadují údržbu, jsou totiž namáhané provozem a erozí materiálu. Při budování musíte zvážit svažitost terénu a eventuálně připravit odvodňovací systém, nebo dokonce kanalizaci. Ani tím však někdy nezabráníme snaze rostlin materiál prorůst, jelikož do určité míry mlatovýc povrch vždy nějakou vodu zadržuje. Parkdecor je proti tomu vodopropustný a takové úpravy nepotřebuje. Díky propustnosti vody navíc dochází k erozi (odnosu) materiálu významně méně. Lze jej také snadno opravovat, protože je odolnější než klasický mlat a nevznikají proto nijak hluboké nerovnosti. Běžné poškození se navíc časem samo vyrovná.

 

 • Realizace

Klíčem ke správné realizaci mlatového povrchu je vždy co nejdokonalejší příprava podloží a hutnění v každé fázi (vrstvě) výroby. Při výrobě mlatového povrchu se používá ochranná (spodní), podkladní dynamická (střední) a obrusná (vrchní vrstva). V případě, že není povrch opravdu důkladně přpraven, může u běžného mlatového povrchu dojít k tomu, že je časem vidět podkladná vrstva. Některá zrna si při sebemenší nerovnosti za účasti vody najdou cestu nahoru a estetický dojem je pryč. Je pak potřeba takový povrch rozebrat a opět vytvářet.

Pokud však použijete Parkdecor, dodáme vám i dynamickou (střední) vrstvu se stejnou barevností. Pokud by někde nastal problém, materiály spolu skvěle korelují a k výstupkům kameniva na povrch zpravidla nedochází. Pokud však k tomuto dojde (a opět připomínáme že pouze při špatném výrobním postupu podloží), není tento jev vidět.

 

Zjistěte více o pokládce Parkdecoru

 

 

Jak se správně tvoří mlatový povrch

 • Odbagrujeme zeminu pod budoucí cestou
 • Povrch vyrovnáme a zhutníme
 • Položíme geotextilii, je-li potřeba
 • Položíme ochrannou kamennou vrstvu
 • Důkladně vyrovnáme a zhutníme podloží
 • Položíme podkladní dynamickou vrstvu
 • Opět vyrovnáme a zhutníme
 • Rozprostřeme vrstvu Parkdecor, které se také říká obrusná vrstva
 • Vyrovnáváme a opět hutníme

Systém pokládky mlatového povrchu při použití Parkdecoru

 

Zjistěte více o mlatovém povrchu z Parkdecoru